Referees to 8 November 2015
Suddenly, the World Cup has stopped and the hiatus seems empty. But it is not as there is lots of serious rugby on the go as club meets club in serious contest. And before we know what's what Europe will be in its two big competitions.
But wasn't the World Cup wonderful? And there was so much for referees to learn from watching the top match officials in action in the world's top matches.
The two Southern Hemisphere exchanges in France, Rasta Rasivhenge of South Africa and Juan Sylvestre of Argentina, will be refereeing Top 14 matches this coming weekend.
There are two women referees refereeing in the top men's division - Filipa Jales in Portugal and Alhambra Nievas in Spain.
International
European Nations Cup
Division 1B
Sweden vs Moldova in Malmo
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)
Division 2A
Israel vs Croatia in Netaya
Referee: Laurent Cardona (France)
Division 2B
Cyprus vs Latvia in Phaphos
Referee: Nicolas Vandecauter (Belgium)
Division 2C
Serbia vs Slovenia in Belgrade
Referee: Mario Jelavic (Croatia)
South American B Championship
Colombia vs Ecuador
Peru vs Venezuela
Women
France vs England in Martigues, France
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)
Pro 12, Round 7
Connacht vs Benetton Treviso at Sportsground
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)
Assessor: Gordon Black (Ireland)
Leinster vs Scarlets at RDS Arena
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Seamus Flannery (Ireland)
Assessor: Bertie Smit (Ireland)
Ospreys vs Zebre at Liberty Stadium
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Greg Morgan (Wales)
Edinburgh vs Munster at Murrayfield
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Neil Paterson (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Newport Dragons vs Ulster at Rodney Parade
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)
Assessor: Robert G Davies (Wales)
Cardiff Blues vs Glasgow Warriors at Cardiff Arms Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)
Domestic
Argentina
Zona Campeonato, Round 2
Cordobesa vs Rosario at La Tablada RC
Referee: Federico Anselmi
Assistent referees: Pablo Deluca, José Covassi
Salta vs Tucumán at Jockey Club de Salta
Referee: Federico Cuesta
Assistent referees: Juan Gómez, Damián Schneider
Cuyo vs Buenos Aires at Los Tordos
Referee: Mauro Rivera
Assistent referees: Victor Riera, Matías Ortiz de Rozas.
Zona Ascenso A
Santafesina vs Santiagueña at Santa Fe RC
Referee: Jason Mola
Mar Del Plata vs Alto Valle at Club Universitario
Referee: Matías Fresia
Nordeste vs Entrerriana at Regatas de Resistencia
Referee: Santiago Altobelli
Zona Ascenso B
Sur vs Lagos at Sociedad Sportiva
Referee: Sebastián Cardenas
Uruguay vs Sanjuanina at Paysandú Golf Club
Referee: Federico Fioravanti
Chubut vs Oeste at Bigornia Club
Referee: Ramiro García Gamero
Under-21
Cordobesa vs Rosario at La Tablada Rc
Referee: Pablo Deluca
Salta vs Tucumán at Jockey Club De Salta
Referee: Damián Schneider
Cuyo vs Buenos Aires at Los Tordos RC
Referee: Víctor Riera
England
Premiership
Harlequins vs Sale Sharks
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Matthew Carley, Ashley Rowden
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Martin Fox
Worcester Warriors vs Newcastle Falcons
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Peter Huckle, Paul Dix
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Rowly Williams
London Irish vs Bath
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Wayne Falla, Nigel Carrick
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Macome Sinclair
Assessor: Nigel Yates
Exeter Chiefs vs Leicester Tigers
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Paul Burton, Ross Campbell
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Jerry Wallis
Northampton Saints vs Saracens
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Peter Allan, Andy Watson
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Brian Campsall
TJ Coach: Clive Leeke
London Wasps vs Gloucester
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Darren Gamage, Robin Goodliffe
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Tony Spreadbury
Championship
Moseley vs Cornish Pirates
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Gareth Copsey, Chris Sharp
Assessor: Lloyd Jackson
Bristol vs Doncaster Knights
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Andrew Pearce, Jonathan Healy
Assessor: Christopher White
London Welsh vs Ealing Trailfinders
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Clare Daniel
Assessor: Gary Welsh
TJ Coach: Ashley Reay
London Scottish vs Jersey
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Simon Adams, Simon McConnell
Assessor: Sam Collins
Bedford Blues vs Yorkshire Carnegie
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Lionel Spooner, Michael Patz
Assessor: Peter Farrell
Nottingham vs Rotherham Titans
Referee: John Meredith
Assistant referees: Kelvin Stewart, Michael Hudson
Assessor: Chris Bennett
TJ Coach: Clive Leeke
France
Top 14
Toulouse vs Grenoble at Stade Toulouse Stade E. Wallon
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Ruiz Alexandre, Thomas Déjean-
Television match official: Hervé Dubes
Pau vs Agen at Stade Du Hameau
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Cédric Marchat, Christophe Malterre
Television match official: Philippe Bonhoure
Brive vs Bordeaux-Bègles at Stade Amédée Domenech
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Nicolas Datas, Laurent Breil
Television match official: Patrick Péchambert
Castres vs Racing-Métro at Stade Jean-Pierre Antoine
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Cyril Lafon, Patrick Beuriot
Television match official: Mourad Zitouni
Stade Français vs Clermont at Stade Jean-Bouin
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Sébastien Minery, Laurent Sclafer
Television match official: Eric Gonthier
Toulon vs Montpellier at Stade Mayol
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Thomas Charabas, Eric Soulan
Television match official: Jean-Marie Piraveau
La Rochelle vs Oyonnax at Stade Marcel Deflandre
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Maxime Chalon, Thierry Guilloton
Television match official: Denis Grenouillet
Pro D2
Bayonne vs Biarritz at Stade Jean-Dauger
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Arnaud Blondel, Frédéric Chazal
Goal judges: Alain Guillen, Stéphane Lamagnere
Perpignan vs Montauban at Stade Aime Giral
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Frédéric Masse, Cédric Chartrain
Goal judges: Maxime Bernard, Colin Laurent
Albi vs Provence at Parc Municipal Des Sports
Referee: David Rosich
Assistant referees: Julien Castaignède, Laurent Guillermard
Goal judges: Christian Castello, Emmanuel Heinrich
Carcassonne vs Bourgoin at Stade Albert Domec
Referee: Christine Hanizet
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Pascal Ubeda
Goal judges: Bernard Lagardère, Michel Lasserre
Aurillac vs Dax at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Cédric Clave, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Alexandre Boissay, Jean-Michel Huguet
Lyon vs Tarbes at Matmut Stadium
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Christophe Mallet, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Sylvain Bernard, Stéphane Thelamon
Narbonne vs Mont-de-Marsan at Stade Cassayet
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Flavien Hourquet, Franck Rataj
Goal judges: Sébastien Crussiere, Stéphane Ducasse
Colomiers vs Béziers at Stade Michel Bendichou
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Vivien Praderie, Thierry Devais
Goal judges: Alain Guillen, Stéphane Lamagnere
Ireland
Interprovincial A
Leinster A vs Connacht A at Donnybrook
Referee: Sean Gallagher
Assistant referees: Cillian Hogan, Tim Townsend
Ulster Bank League, Division 1
Ballynahinch vs Terenure College at Ballymacarn Park
Referee: Nigel Correll
Clontarf vs Galwegians at Castle Avenue
Referee: Leo Colgan
Old Belvedere vs Garryowen at Anglesea Road
Referee: Mark Patton
UCD at Lansdowne at Belfield
Referee: Mark Connolly
Young Munster vs Cork Constitution at Tom Clifford Park
Referee: George Clancy
Belfast Harlequins vs Shannon at Deramore Park
Referee: Stuart Gaffikin
Buccaneers vs Ballymena at Dubarry Park
Referee: Andy Brace
Dolphin vs Dublin University at Musgrave Park
Referee: Frank Murphy
Old Wesley vs Blackrock College at Donnybrook
Referee: Sean Gallagher
UL Bohemian vs St Mary's College at Annacotty
Referee: Eddie Hogan-O'Connell
Italy
Eccellenza
L'Aquila vs Fiamme Oro Roma
Referee: Filippo Bertelli
Marchiol Mogliano vs Femi-CZ Rovigo
Referee: Giuseppi Vivarini
Petrarca Padova vs Lafert San Donà
Referee: Claudio Blessano
IMA Lazio vs Calvisano
Referee: Elia Rizzo
Viadana 1970 vs Sitav Lyons Piacenza
Referee: Emanuele Tomò
New Zealand
New Zealand Heartland vs New Zealand Marist at Memorial Park, Masterton
Referee: Brett Johnson
Portugal
Divisão de Honra,6ª Jornada
CDUL vs Cascais
Referee: Paulo Duarte
Direito vs AEIS Técnico at Monsanto
Referee: Afonso Nogueira
CRAV vs CDUP at Estádio Municipal Rugby
Referee: Tiago Gonçalves
Belenenses vs Lousã at Estádio Restelo Campo 2 (Sint)
Referee: Filipa Jales
South Africa
Inter-Provincial Sevens Referees
Men: Rodney Boneparte, Jaco Kotze, Sindile Ngvese, Jaco Pretorius, Oregopotse Rametsi
Women: Aimee Barrett, Mariandi Janse van Vuuren, Siyanda Ketse, Maria Mabote, Ashleigh Murtray, Bulela Qwane
Spain
División De Honor, 7ª Jornada
Cisneros vs Gernika
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Ordizia vs Valladolid RAC
Referee: Marc Riera (Barcelona)
Alcobendas vs FC Barcelona
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)
UE Santboiana vs Independiente
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Getxo vs Hernani
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Salvador vs Pozuelo
Referee: Igotz Gallastegui (Guipúzcoa)
División De Honor B, 7ª Jornada
Bera Bera vs Eibar
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)
Peña La Unica vs Valladolid RAC “B”
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)
Vigo vs Uribealdea
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)
Durango vs Crat A Coruña
Referee: Jorge García Criado (Asturias)
Real Oviedo vs Aparejadores Burgos
Referee: Rodríguez Gutiérrez (Valladolid)
Salvador “B” vs Zarautz
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)
Valencia vs CAU Valencia
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)
Fenix vs Barcelona Enginyers
Referee: Joaquín Santo (Valencia)
Sitges vs UE Santboiana “B”
Referee: Cristian Moreno (Barcelona)
Químic Rugby Barcelona vs Sant Cugat
Referee: Iñaki Martínez (Castellón)
Lavila vs L’Hospitalet
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)
Barcelona Universitari vs Les Abelles
Referee: David Castro (Asturias)
Cisneros “B” vs Olímpico
Referee: Luis García-Mon (Madrid))
CAR Cáceres vs Atletico Portuense
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)
CAU Madrid vs Ciencias Sevilla
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)
Helvetia Rugby vs Liceo Francés
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)
Ingenieros Industriales vs Universidad Granada
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)
Almería vs Arquitectura
Referee: José Bogas (Barcelona)
Wales
Premiership
Bedwas vs Aberavon
Referee: Robert Price
Assistant referees: Steve Nash, Neil Perkins
Neath vs Carmarthen
Referee: Dai Cambourne
Assistant referees: Neil Jones, Steve Smith
Newport vs Ebbw Vale
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Peter Hoole, Julian Smith
Bridgend vs Pontypridd
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Tom Spurrier, Gavin Roberts
Llanelli vs Llandovery
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Chris Oliver, Andy Miles
Photo: Leighton Hodges of Wales