Referees to August 23
France and England played last week at Twickenham and this week they are at Stade de France. They are preparing for the World Cup. Now we can have Test matches which are match practices.
In Papua New Guinea the Oceania Cup tournament starts and Europe's Under-20 Championship kicks off.
France's Pro D2 is not yet settled as Lille are taking the Ligue Nationale de Rugby to court in Versailles after not being promoted to Pro D2 as it felt was its right. The decision will be made on 19 August, after which it will be known whether Perpignan play Lille or Dax.
There is some shuffling of French referees following the retirement from professional rugby of Christophe Berdos and Patrick Péchambert for turning 45. One of those to come up, Luc Ramos, was at the recent Under-18 tournament in the Western Cape.
In Australia, the National Rugby Championship gets under way and in New Zealand the Heartland Championship. Some are starting up as others are closing down!
International
France vs England at Stade De France
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Johnny Lacey (Ireland), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Donal Courtney (Ireland)
Canada vs USA in Ottawa, Canada
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Andrew McMaster (Canada), Ed Gardner (USA)
Italy vs Scotland at Stadio Olimpico, Turin
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Luke Pearce (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)
Japan vs Uruguay in Fukuoka, Japan
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Leighton Hodges (Wales)
Assessor: Alain Rolland (Ireland)
Oceania Cup
Solomon Islands vs American Samoa at Sir Hubert Murray Stadium, Port Moresby
Papua New Guinea vs Tahiti at Sir Hubert Murray Stadium, Port Moresby
Friendly
Edinburgh vs Romania
Under-20
European Cup
Round 1, which is a quarterfinal.
It starts in Czech Republic on Sunday.
Czech Republic vs Serbia
Ukraine vs Moldova
Luxembourg vs Hungary
Switzerland vs Latvia
Domestic
Australia
National Rugby Championship
Brisbane City vs Spirit at Ballymore
Referee: Will Houston
Assistant referees: Damien Mitchelmore, Nic Berry
Television match official: Greg Milne
Rays vs Stars at Manly Oval
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Ed Martin, James Leckie
Rams vs Eagles at Granville Park
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Michael Hogan, Charles Hartson
Queensland Country vs Rising at Bond University Rugby Field
Referee: Nic Berry
Assistant referees: Rohan Hoffmann, Jordan Way
NB Spirit are from Perth, Eagles from New South Wales Country, Rising from Melbourne, and Rays, Stars and Rams are from Sydney. The Vikings of Canberra have a bye.
France
Top 14
Stade Français vs Pau at Stade Jean Bouin
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Maxime Chalon, Eric Soulan
Television match official: Bernard Dal Maso
La Rochelle vs Clermont at Stade Marcel Deflandre
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Laurent Sclafer
Television match official: Eric Gauzins
Bordeaux-Bègles vs Castres at Stade Andre Moga
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Vivien Praderie, Patrick Beuriot
Television match official: Daniel Irazoqui
Toulouse vs Brive at Stade E Wallon
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Tual Trainini, Laurent Amic
Television match officials: Philippe Bonhoure, Denis Grenouillet
Montpellier vs Oyonnax at Altrad Stadium
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Pierre Brousset, Sébastien Hebert
Television match officials: Bruno Bessot, Mourad Zitouni
Grenoble vs Agen at Parc Des Sports Lesdiguières
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Christophe Mallet, Thierry Guilloton
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat
Toulon vs Racing-Métro at Stade Mayol
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Adrien Descottes, Bruno Gabaldon
Television match official: Gilles Cogne
Pro D2
Biarritz vs Aurillac at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Arnaud Blondel, Benoît Escoubet
Goal judges: Christophe Abadie, Soubigou Jérôme
Lyon vs Bourgoin at Matmut Stadiumment
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Mathieu Noirot, Alain Monteux
Goal judges: Thierry Nou, Didier Veyssiere
Béziers vs Mont-de-Marsan at Stade De La Méditérranée
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Pierre Brousset, Laurent Perrin
Goal judges: Frédéric Dallon, Stéphane Jeannot
Tarbes vs Carcassonne at Stade Maurice Trelut
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Jonathan Dufort, Pascal Ubeda
Goal judges: Cyrile Peyre, Maxime Puig
Perpignan vs Lille or Dax
Narbonne vs Aix-en-Provence at Stade Cassayet
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Stéphane Boyer, Philippe Gorbenko
Goal judges: Charles Bonfanti, Vincent Lacaille
Colomiers vs Montauban at Stade Michel Bendichou
Referee: David Rosich:
Assistant referees: Ludovic Cayre, Thierry Devais
Goal judges: Bernard Lagardère, Michel Lasserre
Albi vs Bayonne at Parc Municipal Des Sports
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Cédric Clave, Sylvain Jaymes
Goal judges: Frédéric Cambou, Frédéric Diaz
Ireland
Provincial Friendlies
Munster Connacht at Thomond Park
Referee: David Wilkinson
Assistant referees: Eddie Hogan-O Connell, Kieran Barry
Ulster vs Leinster at Kingspan Stadium
Referee: Andy Brace
Assistant referees: Jonathan Peak, Jonny Erskine
Under-20
Leinster vs Exiles at Donnybrook
Referee: Chris Harrington
Ulster vs Exiles at Newforge
Referee: Stuart Douglas
Women
Connacht vs Munster at Sportsground
Referee: Susan Carty
Ulster vs Leinster at Portadown
Referee: Pamela Browne
New Zealand
ITM Cup, Week 2
North Harbour vs Wellington at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Shane McDermott
Tasman v Bay of Plenty at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Nick Briant
Manawatu vs Waikato at FMG Stadium, Palmerston North
Referee: Chris Pollock
Northland vs Southland at Toll Stadium, Whangarei
Referee: Ben O'Keeffe
Otago vs Hawke's Bay at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Richard Kelly
Auckland vs Taranaki at Eden Park, Auckland
Referee: Mike Fraser
Canterbury vs Counties Manukau at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Glen Jackson
Heartland Championship, Week 1
Buller vs King Country at Victoria Square, Westport
Referee: Brett Johnson
East Coast vs Poverty Bay at Whakarua Park, Ruatoria
Referee: Angus Mabey
Horowhenua Kapiti vs Wanganui at Levin Domain, Levin
Referee: Richard Gordon
Mid Canterbury vs South Canterbury at Ashburton Showground, Ashburton
Referee: Cameron Stone
North Otago vs West Coast at Whitestone Contracting Stadium, Oamaru
Referee: Blair Barclay
Thames Valley vs Wairarapa Bush at Paeroa Domain, Paeroa
Referee: Aki Aso
South Africa
Currie Cup
Blue Bulls vs Western Province at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Craig Joubert
Assistant referees: Jaco Pretorius, Ricus van der Hoven
Television match official: Vos Willie
Assessor: van Blommestein Deon
Griquas vs Free State at Griquas Park, Kimberley
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Renier Vermeulen, Pieter Janse van Vuuren
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Immelman Dennis
Eastern Province Kings vs Pumas at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Jaftha, Jason Meiring Ruhan
Assessor: Craig Joubert
Sharks vs Golden Lions at KINGS PARK, Durban
Referee: Immelman Quinton
Assistant referees: van der Merwe, Lourens Kotze Jaco
Television match official: Jonker Marius
Assessor: Banks Yantolo
Under-21
Griquas vs Griffons at Griquas Park, Kimberley
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Pieter Janse van Vuuren, Local
Assessor: Kim Smit
South Western Districts vs Pumas at Outeniqua Park, George
Referee: Ngcese Sindile
Assistant referees: Vusi Msibi, Local
Assessor: Jacques Hugo
Border vs Valke at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Pieter Maritz, Local
Assessor: Pierre Oelofse
Sharks vs Golden Lions at KINGS PARK, Durban
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Assessor: Thuso Mngqibisa
Leopards at Free State at Oliën Park, Potchefstroom
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Tahla Ntshakaza, Local
Assessor: Keith Hendricks
Limpopo vs Boland Cavaliers at HTS Tom Naudé Rugby Field, Polokwane
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Paul Mente, Local
Assessor: Kim Smit
Blue Bulls vs Western Province at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Local
Assessor: Keith Hendricks
Under-19
Griquas vs Griffons at Griquas Park, Kimberley
Referee: Pieter Janse van Vuuren
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos
South Western Districts vs Pumas at Outeniqua Park, George
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo
Border vs Valke at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit
Sharks vs Golden Lions at KINGS PARK, Durban
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa
Blue Bulls vs Western Province at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo
Leopards vs Free State at Oliën Park, Potchefstroom
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo
Limpopo vs Boland Cavaliers at HTS Tom Naudé Rugby Field, Polokwane
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse